خواص بره موم و آشنایی با روش های درمانی آن که تنوع بسیاری دارد را در این مقاله آورده ایم.

نظر صاحب نظران در این مورد متفاوت است. دکتر مک ایوان متخصص آلرژی مصرف حداقل دوز ۱/۵ گرم یعنی ۱۵۰۰ میلی گرم بره موم تصفیه شده در روز را توصیه می کند و صاحب نظران دیگر این توصیه را تأیید می کنند. یکی از دلایلی که او ادعا دارد گاه باعث سوء معروفیت بره موم می گردد این است که مقدار کافی آن مصرف نمی گردد. دکتر مورات توصیه می کند که طی دوره ی درمانی ده روزه باید ۳۰-۲۵ گرم از این ماده مصرف گردد. این میزان تقریباً معادل ۳ گرم در روز و برای دو وعده است. با این همه پزشکان روسی با سال ها تجربه در استفاده از بره موم تا ۹ گرم آن را برای تعدادی از بیماری های خطرناک توصیه می کنند، بدون این که آثار جانبی ویژه ای در پی داشته باشد.

آنهایی که سیستم ایمنی شان بطور جدی به خطر می افتد بیش از ۱۲ گرم در روز بره موم مصرف می کردند . این مقدار به نظر می رسد که بیش از حد معمول باشد زیرا این مقدار برای بیماریهای سخت تجویز شده است. در مواجه با بیماری های خاص نظیر سرفه، آنفولانزا، سرماخوردگی و مشکلات تنفسی میزان زیاد مصرف خوراکی و سپس کاهش منظم دوز تا پایان دوره توصیه شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بره موم به مقاله ” کاربرد بره موم ” مراجعه فرمایید.

خواص بره موم و توضیح تعدادی از بیماران در مورد درمان با بره موم:

زخم های سطحی:

در اردوی جنگ روسیه با ناپلئون از بره موم برای التیام بخشیدن به جراحات استفاده می کردند و پس از آن طی جنگ دوم جهانی محققین در موسسه دامپزشکی کازان در اوایل سال ۱۹۵۰ از آن استفاده کردند. شلر از محققین لهستانی در سال ۱۹۸۰ گزارش داد که استعمال بره موم در درمان زخم های جراحی، سوختگی ها و جراحت ۸۰ درصد سریع تر در مقایسه با درمان های رایج بهبودی می دهد.

کاربرد: بطور عادی همانند دیگر صابون ها به کار می رود. این فرآورده برای سالم نگاه داشتن پوست و جهت درمان جوش صورت مفید است.

خوابم بهتر شده است و حالت پوستم بهبود یافته و کمتر سرما می خورم.

درد عضلانی و التهاب مفاصل:

تحقیقات نشان دادند که بره موم بیش از هر مشکل دیگری برای درمان التهاب مفاصل استفاده شده است. خود درمانی در این مورد همواره شامل استعمال خوراکی بره موم بصورت عصاره، کپسول، قرص و یا بسیار کمتر از طریق استعمال کرم ها در ناحیه ی مورد نظر بوده است.

تسکین درد و توانایی پیاده روی و دوچرخه سواری به نحو بسیار مطلوب تر و نیز امکان پیاده روی به مقدار بسیار بیشتر فراهم شده است. فقط خشکی زانوها درهنگام صبح وجود دارد.

خواص بره موم

بیماریهای تنفسی:

با مصرف کپسول ها فقط به مدت سه هفته، صد در صد نسبت به قبل احساس بهتری دارم، خوابم بهتر شده، اشتهایم بهبود یافته و به تسکین تنگی نفس نیز کمک کرده است.

خواص بره موم برای بیماریهای پوستی:

دو نفر از هر ۱۰ نفر مصرف کننده، بره موم را برای درمان مشکلات پوستی مختلف استفاده کرده بودند، که بسیار موفقیت آمیز بود.بدون شک بره موم دارای ویژگی های ضد التهابی است که در قسمت داروسازی شرح داده شد.

تعداد زیادی از محصولات بره موم برای درمان انواع مختلف امراض پوستی همچون اگزما، پسوریازیس و غیره وجود دارد. کرم های بره موم را می توان بصورت موضعی استفاده کرد (همیشه به خاطر داشته باشید قبل از استفاده مقداری از آن را برای حساسیت آزمایش کنید). شما می توانید بره موم را به صورت قرص یا کپسول خوراکی مصرف کنید تا به فرایند سلامت عمومی خودتان نیز کمک کنید.

از وقتی که از کرم بره موم استفاده کرده ام تنها در طی سه روز، تغییرات قابل توجهی بوجود آمد و پوستم دیگر خارش و لکه ندارد.
برای دو سال از لک ها و زخم های پوستی رنج می بردم. از زمانی که از کرم استفاده کرده ام بسیار بهبود یافتم ام و پوستم بسیار روشن تر شده است و لکه ها برطرف شده اند. بعد از انجام همه گونه درمانی، بره موم تنها درمان بود.

التهاب های پوستی دستانم کاملا برطرف شدند و پوست پاهایم نیز ۴۰% بهبودی حاصل شد. حال عمومی ام از زمانیکه کپسول ها را مصرف می کنم کاملا بهتر است. و موهایم نیز بسیار بهتر شده اند.

اکنون می توانم مصرف قرص های تجویز شده توسط دکترها را قطع کنم و جوش های صورتم نیز بسیار بهبود یافته اند.

جوش های پوستی روی یکی از پاهایم بطور کامل و روی پای دیگرم تقریبا برطرف شده است و دردهای مفاصلم نیز کاهش یافته اند.

قسمت های ترک خورده پوستم و نیز لکه های قرمز پوستی ام همگی برطرف شدند.

جوش های صورتم عملا از بین رفته اند. از کرم بره موم نیز برای آفتاب سوختگی ها و گزش ها استفاده کرده ام که موثر بوده است.

به مدت دو سال بر روی صورتم جوش های ایجاد می شد و انواع کرم های مورد تجویز توسط پزشکان را استفاده کردم بدون هیچگونه نتیجه ای ، پس از استعمال بره موم به مدت یک ماه جوش ها برطرف شدند و اکنون نیز کرم را شب ها استفاده می کنم و ادامه خواهم داد.

اگزمای کودکم پس از دوبار استفاده از آن کاملا درمان شد و همچنین به درمان زخم های بند انگشتان دخترم نیز کمک کرد.

بشدت نسبت به اثر درمانی و سرعت درمانی آن تحت تأثیر قرار گرفتم. نسبت به آنتی بیوتیک هایی که توسط پزشک تجویز می شود موثرتر می باشد.

پسوریازیس:

برای درمان پسوریازیس، انواع کرم ها را مصرف کردم اما هرگز کرمی که به من کمک کند نیافتم تا اینکه بره موم به من معرفی شد. پسوریازیس تقریبا برطرف گشت و کلیه ها بعد از نقض کلیوی، علائمی از بهبود را نشان دادند و انرژی بدنم بعد از خوردن کپسول بیشتر شده است.

سندرم مزمن خستگی:

مشکلات عفونی ام کمتر شده است. کمتر خسته می شوم و عموماً احساس سلامتی می کنم.

به رفع مشکلم بسیار کمک کرده است و مقاومت بدنم افزایش یافته است.

خستگی ام بسیار بهبود یافته است، سرما نمی خورم، به آنفولانزا مبتلاء نمی شوم و هر روز احساس بهتری دارم.

سالم تر شده ام و دردهایم بسیار کمتر شده است، وزوزی که در بیماری ME شما به آن مبتلا هستید را رفع می کند.

اختلالات دستگاه گوارش:

اختصاصاً درد را برطرف می کند و امیدوارم که زخم ها نیز برطرف شود، مصرف کپسول ها را ادامه می دهم تا کاملاً بهبود یابم.

اسید معده وخیمی داشتم اما اکنون کاملاً برطرف شده است.

برای زخم معده به تجویز پزشک، قرص مصرف می کردم. از زمانی که کپسول ها را دریافت کردم دیگر قرص ها را مصرف نمی کنم. مشکلم بهتر شده است و قرص های دکترم نیز هنوز بدون مصرف در کابینت می باشد.

سوء هاضمه ام کاملاً بهبود یافته و اشتهایم برگشته است.

دل درد کمتری دارم و کمتر ترش می کنم.

دل دردهای مرتبط به PMT به سختی قبل نیست، موهایم به نظر سالم تر شده اند و در مجموع بهترم.

خواص بره موم برای آلرژی ها:

فرآورده های زنبورعسل به ایجاد واکنش های آلرژی مشهور هستند. یکی از موارد بروز اثرات جانبی بره موم، چنین موارد حساسیتی می باشد. این موارد اغلب هنگامی که بره موم بطور موضعی در درمان مشکلات پوستی استعمال می گردد،رخ می دهد.

زخم های بستر:

در سال ۱۹۷۸ سربانسکو یک دکتر اهل رومانی به منظور درمان ۱۲ بیمار با زخم های وخیم بستر و متعدد ناحیه ی خاجی از ۱۰% پودر بره موم در ۹۰% پودر خنثی استفاده کرد. این درمان با درمان معمول و رایج یک گروه ۱۲ نفره دیگر از بیماران مقایسه شد. در گروهی که با بره موم درمان شدند،۹ نفر از دوازده نفر نتایج بسیار خوبی را نشان دادند و زخم های مزمن بستر آنها در ۵۴-۱۶ روز درمان شد.

خواص بره موم برای آسم:

مشکلات تنفسی بطور سنتی و از گذشته، توسط بره موم بطور موثری درمان می شدند و محققان داروسازی اخیراً نقش بره موم در مهار روند التهاب در مشکلات تنفسی را به تصویر کشیده اند.
در مواقعی که بیمار مطمئن است که یک حمله ی آسمی نزدیک است عصاره بره موم تأثیر بسیار سریعتری دارد.

خواص بره موم

برونشیت:

مشاهده کردیم که بطور سنتی از شان های عسل که حاوی مقادیری بره موم می باشند برای درمان التهاب ریه استفاده می شده است.

عسل نیز دارای فواید ضدباکتریائی می باشد. ترکیب این دو ماده (عسل و بره موم) همانگونه که اشاره شد می تواند مؤثر باشد و همچنین بره موم را خوشمزه تر و مطبوع تر می نماید.

خواص بره موم برای چشم ها:

در سال ۱۹۷۸ محققین رومانیایی تحقیقی را ارائه دادند که در آن از محلول چشمی بره موم (۵-۲)% و یک پماد حاوی(۱۰-۵)% بره موم در درمان انواع مختلف بیماریهای چشمی استفاده شده بود.

استخوان سازی:

بطور سنتی بره موم برای کمک به جوش خوردن استخوان ها به یکدیگر استفاده می شد. در سال ۱۹۷۸ پزشکان لهستانی این فرضیه را بر روی حیوانات آزمایش کردند. آنها عصاره ی اتانولیک بره موم را به داخل استخوان رادیال چند سگ تزریق نمودند. پزشکان مدعی شدند که ترمیم بافت استخوانی دو برابر سریعتر از موارد درمان شده بدون بره موم بوده است.

مصرف بره موم حداکثر ۳ گرم درطی روز و به مدت ۳-۲ هفته درطی دوره ی شکستگی استخوان توصیه می شود.

خواص بره موم برای سوختگی ها:

قرنهاست که در بین پزشکان استفاده از عسل برای درمان سوختگی ها معمول و رایج است. قدرت درمانی آن احتمالا مربوط به وجود بره موم می باشد بخصوص هنگامی که عسل خام و فرآیند نشده استفاده می شود.

سوختگی های کوچک می توانند با انواع مختلفی از کرم ها، پمادها، عصاره ها و یا اسپری های بره موم درمان شوند. اگر عصاره استفاده می شود بهتر است که از نوع بر پایه پروپیلن گلیکول باشد.

التهاب کولون:

در سال ۱۹۷۵ محققان بلغارستانی از عصاره ی اتانولی بره موم برای درمان ۴۵ بیمار با التهاب حاد و مزمن کولون استفاده کردند. نتایج برای ۲۶ بیمار بسیار خوب، برای ۱۲ بیمار خوب و برای ۵ مورد رضایت بخش بود. فقط برای دو بیمار سودمند نبود. در بیشتر موارد پس از ۷ روز از درمان، درد کاهش می یافت. بعد از ۱۹ تا ۲۰ روز درد کاملا برطرف می شد. در تمامی موارد احساس فشار در محوطه ی شکمی بعد از پنج روز از درمان برطرف می شد.

این که عصاره ی اتانولی بره موم چگونه به بدن منتقل می شود و اثر می گذارد، مشخص نیست ولی به نظر می رسد که بهترین شیوه راه خوراکی باشد. عصاره را در مایع گرم و با معده ی خالی مصرف نمایید.

خواص بره موم برای سرفه و سرماخوردگی:

همان طور که قبلاً گفته شد در تحقیقاتی که از مصرف کنندگان به عمل آمد، نشان داد که تعداد زیادی از مصرف کننده ها بره موم را به صورت مرتب برای این که سالم بمانند و سیستم ایمنی قوی داشته و در مقابل سرفه، سرماخوردگی و آنفولانزا ایمن باشند، استفاده می کنند.

بهترین نتایج با مصرف روزانه ۱ تا ۱/۵ گرم بره موم حاصل می شود. برخی صاحب نظران معتقدند افرادی که از بره موم به طور مستمر استفاده می کنند باید هر ۳ تا ۴ ماه مصرف حدود یک هفته وقفه بیاندازند تا از حساسیت بدنشان نسبت به بره موم جلوگیری شود.

خواص بره موم

مشکلات دندانی:

بره موم چند صد سال است که به عنوان درمان سنتی در مشکلات دندانی استفاده می شود. استفاده از بره موم به دلیل سهولت ارزیابی نتیجه درمان، یکی از رشته های شایع در تحقیقات کلینیکی در غرب و شرق محسوب می شود.

عصاره ی بره موم بصورت دهان شویه، غرغره یا مصرف مستقیم روی نواحی زخمی توصیه می شود. بره موم خام در صورتی که تمیز بوده و کیفیت مناسبی داشته باشد می تواند جویده و وقتی حالت آدامسی مانند بخود گرفت دور دندان دردناک قرار داده شود.

خواص بره موم برای دیابت:

در سال ۱۹۹۷ یک گروه از پژوهشگران چینی به سرپرستی فوهای لیو۲ مقاله ای را که مصرف ترکیبی از محصولات زنبورعسل را در درمان دیابت بررسی کرده بودند، منتشر کردند. آنها مدعی شدند که محصول جدیدشان به نام فنگ زن که از ترکیب گرده ی گل و بره موم زنبورعسل تشکیل شده بود می تواند باعث کنترل قند و چربی خون شود.

عفونت های قارچی:

محققین چینی در سال ۱۹۷۸ در بیمارستان کارگران کانگ سو آزمایشی با عصاره ۱۰-۱ درصدی الکلی بره موم در مقابله با عفونت های قارچی انجام دادند. درمان با بره موم بر روی ۱۰ قارچ بسیار موثر بود ولی بر روی قارچ تریکوفیتون و ۹ تا از قارچهای دیگر تاثیری نداشت. محققین روسی در سال ۱۹۷۹ بر روی ۱۲ بیمار مبتلاء به سینوزیت های قارچی مزمن که در اثر آلودگی با قارچ کاندیدا آلبیکنس ایجاد شده بود امولسیون روغن- الکل بره موم را آزمایش کردند. بعد از ۵ الی ۸ جلسه درمان بهبودی کامل در ۹ مورد و بهبودی نسبی در سه مورد مشاهده شد. بهبودی کامل پس از ۱۰ الی ۱۷ روز نمایان شده بود.

اگر تصور می کنید که پوستتان لکه نی گیرد و می توانید از کرم یا عصاره استفاده کنید فرآورده را به آرامی روی سطح آسیب دیده بمالید. ابتدا نسبت به حساسیت خود به فرآورده اطمینان حاصل کنید.

خواص بره موم برای آنفولانزا:

آنفولانزا یک عفونت ویروسی می باشد که پس از ابتلاء به سختی قابل درمان است. مصرف کنندگان معتقدند که با مصرف بره موم احتمال ابتلاء به آنفولانزا کمتر می شود و در صورت ابتلاء شدت آن کاهش می یابد.

روزانه ۱/۵ گرم از این محصول را بصورت قرص یا کپسول مصرف کنید تا خواص بره موم را بهتر جذب کنید و سالم بمانید. در صورت بیماری این مقدار را افزایش دهید. پانزده قطره عصاره سه بار در روز با آب گرم یا آب میوه هم موثر است .

اختلالات معده ای-روده ای:

دکتر ماکاروف نویسنده روسی کتاب «درمان با بره موم» این ماده را برای درمان تهوع، ترش کردن (سوزش سردل) کاهش اشتها، افزایش اسیدیته (اسید زیاد) و کاهش اسیدیته (اسید کم) استفاده می کرد. پس از ۵ روز تمامی بیماران دردشان برطرف می شد.

عصاره ی ضعیف بره موم را با مقدار کمی آب گرم مخلوط کنید و در تمام طول روز بطور متناوب استفاده کنید.

تب یونجه:

بررسی مصرف کنندگان نشان می دهد که تعدادی از بیماران پس از کاربرد بره موم از این بیماری رهایی یافتند.

مقداری از آن را بصورت کپسول، قرص یا عصاره استفاده کنید. اگر علائم ناخوشایندی همچون واکنش های آلرژی زا مشاهده کردید، مصرف دارو را قطع کنید.

خواص بره موم برای مشکلات شنیداری:

بره موم را برای درمان مشکلات یا عارضه های شنوایی بکار می برند که یکی از کاربردهای غیر متداول این دارو نیز محسوب می شود. پزشکان روسی در سال ۱۹۷۳، ۳۸۲ بیمار مبتلاء به امراض مختلف گوش و نقض های شنوایی را با بره موم درمان کردند.

تقویت ایمنی/ME:

محققین آلمانی در سال ۱۹۸۸ مکانیزمی را شناسایی کردند که توسط آن بیوفلاونوئیدهای موجود در بره موم تولید اینترفرون ها را تحریک می کنند، این عمل در قوی نگه داشتن سیستم ایمنی اهمیت دارد.

مصرف روزانه حداقل ۳ گرم بره موم با کیفیت مورد نیاز است. این مقدار می تواند به شکل قرص، کپسول یا عصاره مصرف شود.

خواص بره موم

خواص بره موم برای فشارخون/ قلب:

در سال ۱۹۷۸ ، در بیمارستان کارگران استان کیانگ سو چین، ۴۵ بیمار با بره موم درمان شدند. بیماریهایی درمان شده شامل فشارخون بالا، تصلب شرائین و بیماریهای عروق کرونر قلب بودند. نتایج امیدوار کننده بود اما در چند مورد عوارض جانبی، قابل توجه بود.

التهاب پروستات:

در سال های اخیر گرایش در بکارگیری محصولات زنبورعسل (بره موم، گرده گل و ژله ی رویال) برای درمان بیماری پروستات، افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

خواص بره موم برای تبخال:

تبخال بیماری ویروسی است که همیشه همراه با درد تاول در مجرای عصبی می باشد. عموماً آن را با نام زونا می شناسند. دکتر فرانس فیکس، پزشک استرالیایی با استفاده از محلول ۵ درصد بره موم و با کمک یک برس و قرار دادن محلول روی محل ۲۱ مورد را درمان نمود. در هر ۲۱ مورد پس از ۴۸ ساعت درد برطرف شد و خارش آن فقط برای ۳ روز پس از درمان باقی ماند. کاربرد اسپری بره موم در این مورد چندان کار ساز نبوده است.

عصاره ی بره موم یا کرم آن را می توان پس از آزمایش حساسیت استفاده کرد. بخاطر داشته باشید که عصاره ی بره موم ممکن است لکه ی رنگی بر روی پوست بوجود آورد. همزمان می توانید بره موم را بشکل خوراکی نیز استعمال کنید.

انگل ها:

در سال ۱۹۷۱ ، دانشمندان روسی از عصاره ۱۵ درصد بره موم برای درمان ۲۶۰ بیمار مبتلاء به التهاب حلق استفاده کردند. در ۶۷% بهبودی کامل دیده شد و در ۲۸% بهبودی نسبی و تنها در ۴۰% بهبودی مشاهده نشد.

خواص بره موم برای کمر درد:

کمر درد یکی از متداول ترین دردهایی است که هنوز هم عده کثیری از مردم انگلستان به دنبال راه حلی برای بهبودی آن هستند. محققین بلغاری در سال ۱۹۹۷ گزارش دادند که ۲۲ بیمار مبتلاء به کمر درد را که سنینی بین ۳۲ تا ۶۰ سال داشتند با ترکیب موم و بره موم به نسبت یک بخش از بره موم به ۱۰ بخش موم، درمان کردند.

گلو درد، التهاب حلق و حنجره:

اصولاً درمان زخم های گلو و حنجره بصورت سنتی با استفاده از بره موم صورت می گرفت. درمان را می توان با شیوه های مختلف انجام داد. غرغره با محلول عصاره بره موم و آب گرم تاثیر مضاعفی بر تورم می گذارد و باعث می شود که پوششی بر روی حنجره یا گلو قرار گیرد. اشکال تجاری بره موم بصورت قرص های مکیدنی در دسترس می باشند. اما اغلب درصد کمی از بره موم را دارند و بهترین راه درمان برای التهاب های خفیف هستند.

تابش:

پزشکان در موسسه ی رادیولوژی سارایوو یو گسلاوی، بره موم را برای درمان بسیاری از ضایعات جدی کبدی که در اثر پرتودهی و سبب عوارض ناشی از استفاده بیش از حد از اشعه ایکس X ایجاد شده بود، بکار بردند. آنها با آزمون کورسازی شده دریافتند که مشکلات و عوارض تابش بر بیمار کم شده یا کاملاً برطرف می شود.

خواص بره موم برای آبله:

در سال ۱۹۷۵ کریوروچکو پزشک روسی دریافت که بره موم در آزمایش های خارج از بدن (in-vitro) بر واکسن آبله بسیار موثر است. تاثیرات آن در انسان وقتی که بره موم قبل از آلودگی مصرف شود محدود است.

 

منبع:

بیتوته beytoote.com

ویکی پدیا

The Benefits and Uses of Propolis

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *